IDT74ALVCH16501PAG8 OverviewAs part of 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width), it is embedded. Packaged in the manner of Tape & Reel (TR). The superior flexibility of 18-Bit circuits is achieved through their use. Logic type Universal Bus Transceiver describes this electrical device. Surface Mount is pointing towards the electronic part. A higher operating temperature than -40°C~85°C is recommended. The high/low output current of 24mA 24mA enables maximum design flexibility. The 74LVC series contains this type of FPGA. The supply voltage is 2.3V~3.6V. 74ALVCH16501 family is its parent.
IDT74ALVCH16501PAG8 Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74LVC series
74ALVCH16501 family
IDT74ALVCH16501PAG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74ALVCH16501PAG8 Universal Bus Functions applications.
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVC |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Base Part Number | 74ALVCH16501 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |