IDT74FCT20807PYI8 OverviewThe clock divider is packaged in a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 166MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.3V~2.7VV. The output is LVTTL. This is a member of the IDT74FCT20807 family. It is part of the 74FCT series of electrical components.
IDT74FCT20807PYI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT74FCT20807PYI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74FCT20807PYI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | IDT74FCT20807 |
| Output | LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 166MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |