8305AG-02LF OverviewA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 250MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 1.425V~3.465VV power source, it should work. There is LVCMOS, LVTTL output from clock driver. It belongs to the family ICS8305-02.
8305AG-02LF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8305AG-02LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8305AG-02LF Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 1.425V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8305-02 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |