IDT74FCT38074DCI OverviewThere is a case of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 166MHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3V~3.6VV. As a result, it produces LVCMOS, LVTTL. The IDT74FCT38074 family contains it. The 74FCT series refers to this electrical component.
IDT74FCT38074DCI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT74FCT38074DCI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74FCT38074DCI Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT74FCT38074 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 166MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |