MC100EP210SMNR4G OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 32-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 1GHz is the maximum value. It has 32 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~2.625V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 32 pins on the clock buffer. There is a value of LVDS as the output. During operation, 32 pins are used. As a member of the MC100EP210 family, it falls under that category. As a default, it is set to output 20. A electronic part of this series belongs to the 100EP family. When the supply voltage is at 2.5V, the efficiency will be highest.
MC100EP210SMNR4G Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100EP210SMNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EP210SMNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EP |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EP210 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 20 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Propagation Delay | 650 ps |
| Turn On Delay Time | 675 ps |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.675 ns |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |