IDT74FCT3807DPGI OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 166MHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3V~3.6V volts. There is a value of CMOS, TTL as the output. As a member of the IDT74FCT3807 family, it falls under that category. A electronic part of this series belongs to the 74FCT family.
IDT74FCT3807DPGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT74FCT3807DPGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74FCT3807DPGI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT74FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 166MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |