PI6C10804WE OverviewThe clock divider is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is a Tube package attached to it. A total of 8 terminations are present. Supply voltages of 1.8V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 1.4V~2.7V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is an output of LVCMOS, LVTTL. The 8 pins are used for operation. This object belongs to the PI6C10804 family. There is an electronic gadget called 6C in this family. As a default, it outputs 4. Keeping the supply voltage at 2.5V will ensure maximum efficiency. As a result of using this gadget, you will also be able to obtain ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY. There is no external influence on it, as it consumes 10μA quiescent current. Despite its low frequency 180MHz, it maintains excellent accuracy.
PI6C10804WE Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 180MHz frequency
PI6C10804WE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C10804WE Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 1.4V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Frequency | 180MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PI6C10804 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Quiescent Current | 10μA |
| Turn On Delay Time | 3 ns |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| fmax-Min | 250 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.07 ns |
| Duty Cycle | 60 % |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |