IDT74FCT810CTPYG OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 100MHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to 0°C~70°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 4.75V~5.25V volts. There is a value of TTL as the output. As a member of the IDT74FCT810 family, it falls under that category. A electronic part of this series belongs to the 74FCT family.
IDT74FCT810CTPYG FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT74FCT810CTPYG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74FCT810CTPYG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | IDT74FCT810 |
| Output | TTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |