IDT8535-01PGG OverviewThere is a case of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 266MHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3.135V~3.465VV. As a result, it produces LVPECL. The IDT8535 family contains it.
IDT8535-01PGG FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT8535-01PGG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT8535-01PGG Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | IDT8535 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 266MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |