CY7B991V-7JXCT OverviewA 32-LCC (J-Lead) case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 80MHz is the maximum value. In it, there are 32 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Buffer/Driver. Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 2.97V~3.63VV power source, it should work. There are 32 pins on timeing clock. There is LVTTL output from clock driver. Operation is performed with 32 pins. It belongs to the family CY7B991. A member of the 7B family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 3.63V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 2.97V, it should be kept as high as possible. By default, the output is set to 8. The RoboClock™ series is the name of this electronic component. It is recommended to keep the supply voltage at 3.3V to maximize efficiency.
CY7B991V-7JXCT Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY7B991V-7JXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7B991V-7JXCT Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RoboClock™ |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7B991 |
| Output | LVTTL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 95mA |
| Power Dissipation | 104mW |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Family | 7B |
| Input | 3-State |
| Ratio - Input:Output | 8:8 |
| Max I(ol) | 0.035 A |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.7 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.7 ns |
| Duty Cycle | 50 % |
| Height Seated (Max) | 3.556mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |