ISL33002IRTZ-T OverviewThere are two 8 terminals on the op amp buffer and you can find them at the end of the op amp buffer.Reflow temperature at its peak is calculated to be NOT SPECIFIED.With its 2.7V voltage supply, the splitter can perform many demanding functions that are expected from it.It is equipped with 8 pins.For mounting on PCBs or other boards, there is a Surface Mount.3mA is the voltage that this power buffer operates on.There is no point in feeding the repeter with voltage higher than 5.5V if you are not supposed to.Powered by 2.3V at least, the splitter can be started.A temperature lower than -40°C is not suitable for this spliter.There should be no temperature higher than 85°C.
ISL33002IRTZ-T FeaturesISL33002IRTZ-T ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL33002IRTZ-T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |