SN65LVDS19DRFR OverviewTransport is made easy with power buffer packaging in 8-WFDFN Exposed Pad.In a package of Tape & Reel (TR) it is ready for power buffer.An easy-to-adjust universal mout.Typical Buffer, ReDriver type.The op amp buffer uses 2.375V~3.6V voltage to operate.Maintaining output quality requires cooperation between 1 channels.There is PECL input facilitation.A -40°C~85°C should be set as the operating temperature in order to avoid malfunctions.In LVDS, it outputs.Basically, it's a 30mA op amp buffer.
SN65LVDS19DRFR Features1 channels.
SN65LVDS19DRFR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN65LVDS19DRFR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Output | LVDS |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 30mA |
| Input | PECL |
| Data Rate (Max) | 2Gbps |
| Delay Time | 460ps |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |