ISL54209IRTZ OverviewThe device is contained within the {0} package.
ISL54209IRTZ FeaturesISL54209IRTZ ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL54209IRTZ Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Feature | Break-Before-Make, USB 2.0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Applications | Audio, USB |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL54209 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N10 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | 736MHz |
| On-State Resistance (Max) | 2.8Ohm Audio 6.5Ohm USB |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 95 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.05Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.5V~5V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.85mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |