HD3SS460IRHRR OverviewThis part allows finding {0}.
HD3SS460IRHRR FeaturesHD3SS460IRHRR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
HD3SS460IRHRR Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Bi-Directional |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 14Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | HD3SS460 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 1 |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 5.4 GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.9mA |
| On-State Resistance (Max) | 14Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:6 |
| Off-state Isolation-Nom | 25 dB |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 3000ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Normal Position | NO |
| Width | 3.5mm |
| Length | 5.5mm |
| Height | 800μm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |