ISL54228IRTZ-T OverviewThis device can be found within the package {0} which contains the device.
ISL54228IRTZ-T FeaturesISL54228IRTZ-T ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54228IRTZ-T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 50.008559mg |
| Packaging | Cut Tape |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 17Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Analog IC - Other Type | DPDT |
| Operating Supply Current | 45μA |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn On Delay Time | 160 ns |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 790MHz |
| Turn-Off Delay Time | 60 ns |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Normal Position | NO |
| Height | 750μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |