MAX4550CAI+ Overview{0} is the package in which the device is contained.
MAX4550CAI+ FeaturesMAX4550CAI+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4550CAI+ Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Material | Alloy Steel |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4550 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Audio, Video |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Configuration | 4 x 2 |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 80Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:2 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 5.5V |
| Product | Audio/Video Crosspoint Switches |
| Features | Break-Before-Make, Clickless, I²C |
| Length (mm) | 65 |