ISL54409IRUZ-T OverviewThis part should be mounted with the {0} mounting type.
ISL54409IRUZ-T FeaturesISL54409IRUZ-T ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54409IRUZ-T Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Resistance | 2.8Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 7μA |
| Max Supply Current | 7μA |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn On Delay Time | 5 μs |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Off-state Isolation-Nom | 110 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.1Ohm |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Height | 500μm |
| Length | 1.8mm |
| Width | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |