MAX4550CWI+ OverviewIf this part is used, {0} will appear.
MAX4550CWI+ FeaturesMAX4550CWI+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4550CWI+ Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 3 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4550 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Audio, Video |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 80Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:2 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 5.5V |
| Features | Break-Before-Make, Clickless, I²C |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make, Clickless, I2C |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4550 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V ±2.7V~5.5V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Off-state Isolation-Nom | 63 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 5Ohm |
| Switch-on Time-Max | 900ns |
| Switch-off Time-Max | 500ns |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |