![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Additional Feature | ALSO HAS ADJUSTABLE OUTPUT DOWN TO 0.8V; ALSO HAS PWM CONTROL TECHNIQUE |
| Voltage - Supply | 4.5V~24V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N28 |
| Number of Outputs | 3 |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Input Voltage (Min) | 5.6V |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Input Voltage (Max) | 24V |
| Control Technique | HYSTERETIC CURRENT MODE |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 3 | Controller |
| w/Supervisor | No |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |