![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x2) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.7V~4.8V |
| Base Part Number | LT3048 |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1) |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 23.1V 300mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 1.235V~22V 45mA |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |