![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Current - Output | 4A |
| Quiescent Current | 2mA |
| Voltage - Output | 12V |
| Input Voltage (Min) | 10.8V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Height | 1.48mm |
| Length | 4.98mm |
| Width | 3.99mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |