ISL88694IH5-TK OverviewPackaged in SC-74A, SOT-753 for power buffer easy transportation.The package is ready for power buffer in Tape & Reel (TR) pieces.Easily adaptable Surface Mount universal mouthpiece.As for types, this is your typical Accelerator.The op amp buffer works at 2.7V~5.5V voltage.As a result, 2 channels collaborate to maintain output quality.2-Wire Bus input can be accommodated.To avoid malfunctioning, the operating temperature should be set to -40°C~85°C.Operational amplifier buffers like this are designed to target applications like I2C and others.Get more pin-to-pin solutions by searching with "ISL88694".There are 5 terminals on the op amp buffer that you can find.Reflow temperature is NOT SPECIFIED at its peak.When powered by 3.3V voltage, this splitter is capable of carrying out a number of demanding tasks.Output is expressed in 2-Wire Bus.As the name suggests, they are a 80μA op amp buffers.A voltage higher than 5.5V should not be applied to the repeter. It is not recommended that you do so.
ISL88694IH5-TK Features2 channels.
Mainly used in I2C.
ISL88694IH5-TK ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL88694IH5-TK Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| Type | Accelerator |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL88694 |
| Output | 2-Wire Bus |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G5 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 80μA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 1.6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |