MAX4969CTO+ OverviewTransport is made easy with power buffer packaging in 42-WFQFN Exposed Pad.In a package of Tube it is ready for power buffer.An easy-to-adjust universal mout.Typical Buffer, ReDriver type.The op amp buffer uses 3V~3.6V voltage to operate.Maintaining output quality requires cooperation between 1 channels.A 0°C~70°C should be set as the operating temperature in order to avoid malfunctions.In addition to PCIe, this operational amplifier buffer targets other applications.You can get more pin-to-pin solutions for your specific needs by searching with "MAX4969".42 terminals are located on the op amp buffer.During reflow, it reaches a temperature of 260.The splitter is able to perform many demanding tasks when provided with 3.3V voltage.Basically, it's a 160mA op amp buffer.A Surface Mount hole allows it to be mounted on a PCB or other board.The repeters can run on a 3.3V power supply.
MAX4969CTO+ Features1 channels.
Mainly used in PCIe.
MAX4969CTO+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4969CTO+ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 42 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | PCIe |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4969 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N42 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 160mA |
| Supply Current-Max (Isup) | 200mA |
| Delay Time | 280ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |