ISL90840WAV2027Z OverviewThere is a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.20 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 4 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 3.3V.The digi devices displays 20 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~105°C.You can limit the flow by using 10kOhm.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
ISL90840WAV2027Z FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
ISL90840WAV2027Z ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ISL90840WAV2027Z Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±45ppm/°C |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |