MAX5407EKA OverviewIt is contained in SOT-23-8 pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.There are 32 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 32 positions.It is designed 8 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 20000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.8 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.20kOhm can limit the flow.This potentiameter gets 8 pins on it.It is capable of delivering voltage at 3/5V.
MAX5407EKA FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
MAX5407EKA ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5407EKA Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | SOT-PoT™ |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 20kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Logarithmic |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 20000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 35ppm/°C |
| Length | 2.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |