ISL95310UIU10Z OverviewThe package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.The terminations are 10.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 10 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.The ISL95310 family includes pentometer.
ISL95310UIU10Z FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
ISL95310UIU10Z ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL95310UIU10Z Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ISL95310 |
| Pin Count | 10 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 128 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±45ppm/°C |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |