ISL98003CNZ-150 Overview80-TQFP Exposed Pad is the way it is packaged.8 Bits were used to design this electronic part.The Tray package contains it.The supply/analog voltage of this electrical device is 1.65V~2V 3V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 1.65V~2V 3V~3.6V has a 1.65V~2V 3V~3.6V supply voltage/digital voltage.It is possible to identify its related parts based on its base part number.There are 80 pins on it.This electrical device has a power rating of 1.2mW Watts.This electrical device has a consumer IC type of CONSUMER CIRCUIT.
ISL98003CNZ-150 FeaturesISL98003CNZ-150 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL98003CNZ-150 AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Power (Watts) | 1.2mW |
| Base Part Number | ISL98003 |
| Pin Count | 80 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Power Dissipation-Max | 1.1W |
| Operating Supply Current | 280mA |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 165 Msps |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Height | 1mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |