MAX19713ETN+T OverviewIt is packaged in a way that resembles 56-WFQFN Exposed Pad.The electronic part in this example has been designed using 10 Bits.As part of Tape & Reel (TR), it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.A power supply/analog voltage of 2.7V~3.3V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 2.7V~3.3V.The related parts of a base part number can be found by referring to the number of that base part.Supply voltage should be set to 3V.56 pins are used in the design.A minimum operating temperature of -40°C ensures its reliability.Ensure its reliability by operating at a maximum of 85°C.This device is equipped with 56 pins.As a result, it supports the maximum supply voltage of 3.3V.In order to operate it, a maximum voltage of 2.7V must be applied.This electrical device is a General Purpose type.8 converters convert both numbers and figures into words.
MAX19713ETN+T FeaturesMAX19713ETN+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX19713ETN+T AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Rating | 91.8mW |
| Max Power Dissipation | 91.8mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX19713 |
| Pin Count | 56 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 10 |
| Quiescent Current | 37mA |
| Supply Current-Max | 0.0306mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Number of Converters | 8 |
| Conversion Rate | 45 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 56.1 dB |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Mfr | Suntsu Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.020 (0.50mm) |
| Base Product Number | MAX19713 |
| Pd - Power Dissipation | 2.22 W |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.3 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V, 2.7 V |
| Interface Type | Serial, 3-Wire, SPI |
| SNR - Signal to Noise Ratio | 56.1 dB |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | SXT214 |
| Size / Dimension | 0.079 L x 0.063 W (2.00mm x 1.60mm) |
| Type | MHz Crystal |
| Power (Watts) | 91.8 mW |
| Frequency | 16.384 MHz |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 Ohms |
| Load Capacitance | 16pF |
| Operating Mode | Fundamental |
| Frequency Tolerance | ±15ppm |
| Architecture | Pipeline |
| Resolution | 10 bit |
| Sampling Rate | 45 MS/s |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Ratings | - |