ISO122JU OverviewIt is packaged in an 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 8 Leads-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a Isolation-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tube case. A total of 28 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 15V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 8 pins. Op amp ic rates 50mV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -25°C~85°C. A supply current of 5mA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 0dB. There are 1 elements in this buffer amplifier. It is important that the op amp resistance stays within the range of 200kOhm. The linear amplifier has 4 amplifiers.
ISO122JU Features28 Pins
supply voltage of 15V
0dB voltage gain
Resistance of 200kOhm
ISO122JU ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ISO122JU Instrumentational OP Amps applications.
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 8 Leads |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 2.214806g |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 200kOhm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | ISO122 |
| Pin Count | 28 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Supply Current-Max | 7mA |
| Slew Rate | 2V/μs |
| Amplifier Type | Isolation |
| Common Mode Rejection Ratio | 140 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~18V |
| Output Current per Channel | 15mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50mV |
| Bandwidth | 50 kHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Voltage Gain | 0dB |
| Voltage - Input Offset | 20mV |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Non-linearity-Max | 0.02% |
| Height | 2.65mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |