ISPGDX160VA-7BN208 OverviewAs far as the device is concerned, it has {0} channels.
ISPGDX160VA-7BN208 FeaturesISPGDX160VA-7BN208 ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
ISPGDX160VA-7BN208 Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BGA |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispGDX® |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | PCI Express® |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ISPGDX160 |
| Pin Count | 208 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 160 |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Supply Type | Dual |
| Programmable Logic Type | EE PLD |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 240:240 |
| Output Function | MACROCELL |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |