MAX4356ECD OverviewIt is important to take into consideration that this chip should be run at {0}.
MAX4356ECD FeaturesMAX4356ECD ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4356ECD Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Supplier Device Package | 128-LQFP (14x20) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX4356 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Video |
| Number of Channels | 1 |
| -3db Bandwidth | 110MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 16:16 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±3V ~ 5V |
| Features | Buffered, SPI |