KA555DTF OverviewThe timer clock is suitable for 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer is capable of providing a voltage of 4.5V~16V in its output, which can be used to control the clock.The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To keep the clock timer's supply current at 7.5mA. It is based on KA555.
KA555DTF FeaturesPackage / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:7.5mA
KA555DTF ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
KA555DTF Programmable Timers & Oscillators applications.
Battery Powered Systems
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Voltage - Supply | 4.5V~16V |
| Base Part Number | KA555 |
| Current - Supply | 7.5mA |