NBVSPA018LN1TAG OverviewIt is enclosed in the 6-CLCC packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 155.52MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.2.97V~3.63V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 75mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBVSPA. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL. On operating frequency, it's available in the range of 155.52MHz. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
NBVSPA018LN1TAG FeaturesOperate frequency at 155.52MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL
NBVSPA018LN1TAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBVSPA018LN1TAG Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2007 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | VCXO |
| Additional Feature | TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 155.52MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBVSPA |
| Pin Count | 6 |
| Physical Dimension | 7.0mm x 5.0mm x 1.9mm |
| Operating Frequency | 155.52MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Rise Time-Max | 0.4ns |
| Fall Time-Max | 0.4ns |
| Symmetry-Max | 55/45% |
| Operating Supply Current | 75mA |
| Supply Current-Max | 100mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Load | 100 OHM |
| Linearity | 10% |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Length | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |