KS8993FL OverviewCarrying is easy with the Bulk-shaped packaging. 128 pins are used to operate the device. This component has a 1.8,2.5/3.3 V power supply. Other Telecom ICs is a self-contained device. A LAN SWITCHING CIRCUIT telecom type IC is used in the device. A total of 128 pins are present on it, making it a 128 pin board.
KS8993FL FeaturesOther Telecom ICs subcategory
KS8993FL ApplicationsThere are a lot of Micrel
KS8993FL Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 128 |
| Number of Terminals | 128 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e0 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Other Telecom ICs |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.8,2.5/3.3 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Seated Height-Max | 3.4 mm |
| Telecom IC Type | LAN SWITCHING CIRCUIT |
| Width | 14 mm |
| Length | 20 mm |
| Lead Free | Contains Lead |