ICS1893AF OverviewThe 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package contains it. It's packaged in the shape of a Tube. To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C. It should be able to operate on a 3.14V~3.47VV power supply. It is a member of the ICS1893 family of numbers. The PHYceiver™ series includes this electrical component.
ICS1893AF FeaturesICS1893AF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS1893AF Controllers Interface ICs applications.
Desktop PCs
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | PHYceiver™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.14V~3.47V |
| Base Part Number | ICS1893 |
| Function | Physical Layer Controller |
| Interface | Parallel |
| Protocol | Ethernet |
| Standards | 10/100 Base-FX/T/TX PHY |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |