LA4128ZC-75TN100E OverviewThere are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].The device is programmed with 64 I/Os.Devices are programmed with terminations of 100.This electrical part has a terminal position of QUAD, which serves as an important point of access for passengers and freight.The power supply voltage is 3.3V.Tray is the packaging method.To ensure reliability, the device operates at a temperature of -40°C~125°C TA.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.As part of the LA-ispMACH series, it is a type of FPGA.100 pins are programmed on the chip.This device is also capable of displaying YES.In accordance with the LA4128, its related parts are listed.Data is stored using EEPROM.Surface Mount is used to mount this electronic component.A total of 100 pins are provided on this board.It operates at a maximum supply voltage of 1.9V volts.Initially, it requires a voltage of 1.7V as the minimum supply voltage.There should be a lower maximum frequency than 168MHz.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).
LA4128ZC-75TN100E Features100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~125°C TA
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
LA4128ZC-75TN100E ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LA4128ZC-75TN100E CPLDs applications.
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | LA-ispMACH |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LA4128 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 212μA |
| Number of I/O | 64 |
| Nominal Supply Current | 212μA |
| Memory Type | EEPROM |
| Max Frequency | 168MHz |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 8 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 128 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Delay Time tpd(1) Max | 7.5ns |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |