LC4064ZC-75T48C OverviewThis network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 48-LQFP.As a result, it has 32 I/O ports programmed.48 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.It is powered by a voltage of 1.8V volts.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH® 4000Z series.It has 48 pins programmed.This device can also display YES.Its related parts can be found in the [0].It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in EEPROM.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 48 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 1.9V.Despite its minimal supply voltage of 1.7V, it is capable of operating.There are 484 programmable I/Os in this system.In this case, 178.57MHz is the frequency that can be achieved.Input signals are detected by 4 dedicated inputs.A fundamental building block of logic consists of 4 logic elements/cells.
LC4064ZC-75T48C Features48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4064ZC-75T48C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4064ZC-75T48C CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000Z |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 178.57MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LC4064 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 80μA |
| Number of I/O | 32 |
| Nominal Supply Current | 80μA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Programmable I/O | 484 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |