LA72703V-TLM-E OverviewThe encoder should be packed in a Tape & Reel (TR) case.
LA72703V-TLM-E FeaturesLA72703V-TLM-E ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
LA72703V-TLM-E Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | LA72703 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -20°C |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Current-Max | 50mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | RoHS Compliant |