TVP5150AM1IPBSQ1 Overview32-TQFP package contains the encoder.The encoder should be packed in a Tray case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.Video Decoder is the type.It is suitable for encoders connected in Cell Phones, PDA, Players.TVP5150 family is used in the motor encoder.1.8V 3.3V digital power in the optical encoder is used in switching power supplies.The optical encoder has 32 terminations.1.8V can be used to apply analog supply voltage.32 is the total number of pins on the rotary encoders.By Surface Mount, it is mounted.There are 32 pins on this encoder.By setting the maximum 85°C, the encoder reader will run more steadily.-40°C is the minimum working temperature for this rotary encoder.Supply voltage 3.3V is required to operate this converter.9 is the number of encoder bits.It is equipped with 1 A/D converters.Total 2 channels are present.Electrical quadrature encodes of this type are included in the Automotive, AEC-Q100 series.
TVP5150AM1IPBSQ1 FeaturesIn 32-TQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5150
32 pins
9 bits
1 A/D Converters
2 channels
TVP5150AM1IPBSQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5150AM1IPBSQ1 Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TVP5150 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 9 |
| Resolution | 1.125 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |