LA72715NV-TLM-E OverviewLA72715NV-TLM-E FeaturesLA72715NV-TLM-E ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
LA72715NV-TLM-E Encoders, Decoders, Converters applications.
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-LSSOP (0.220, 5.60mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Decoder |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 203mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | LA72715 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Resolution | 1 B |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Package | Bulk |
| Mfr | Sanyo |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Applications | - |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | - |