MC145028P OverviewBy using RECEIVER IC, we can sort the consumer IC type of the encoder definition.
MC145028P FeaturesConsumer IC Type : RECEIVER IC
MC145028P ApplicationsThere are a lot of Freescale
MC145028P Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Package Description | , |
| Manufacturer Part Number | MC145028P |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | NXP SEMICONDUCTORS |
| Risk Rank | 5.57 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Consumer IC Type | RECEIVER IC |
| RoHS | Non-Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Packaging | Tube |
| Series | 4000 |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Encoder, Decoder |
| Applications | Remote Control |
| Base Part Number | MC145028 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~18V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~18V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |