LC4064B-25T100C OverviewThere are 64 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The product is contained in a 100-LQFP package.It is equipped with 64 I/O ports.The termination of a device is set to 100.This electrical part has a terminal position of QUAD and is connected to the ground.The power source is powered by 2.5V volts.Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH® 4000B series.There are 100 pins on the chip.It is also possible to find YES when using this device.LC4064 contains its related parts.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at 2.5V.In general, it is recommended to store data in EEPROM.It is mounted by Surface Mount.This board has 100 pins.A maximum supply voltage of 2.7V is used in its operation.It is powered by 2.3V as its minimum supply voltage.In total, there are 208 programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 400MHz.The status of input signals is detected by 10 dedicated inputs.Basic building blocks have 4 logic elements.
LC4064B-25T100C Features100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4064B-25T100C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4064B-25T100C CPLDs applications.
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000B |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LC4064 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 64 |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Max Frequency | 400MHz |
| Number of Programmable I/O | 208 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 10 |
| Voltage Supply - Internal | 2.3V~2.7V |
| Delay Time tpd(1) Max | 2.5ns |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |