LC4064C-5TN44C Overview64 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 44-TQFP package contains the item.This device has 30 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 44 .The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.It is recommended to package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the ispMACH® 4000C series.Chips are programmed with 44 pins.If this device is used, you will also be able to find YES.There are related parts in LC4064.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 1.8V.Data storage is performed using EEPROM.In this case, Surface Mount is used to mount the electronic component.The 44 pins are designed into the board.A voltage of 1.95V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 1.65V is required for this device to operate.This logic element/block contains 4 logic elements.A total of 256programmable I/Os are available.There is a maximum frequency of 227.27MHz.To detect input signals, there are 2 dedicated inputs.The fundamental building block consists of 36 logic elements/cells.
LC4064C-5TN44C Features44-TQFP package
30 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
44 pin count
44 pins
LC4064C-5TN44C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4064C-5TN44C CPLDs applications.
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000C |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 227.27MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LC4064 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.95V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Number of I/O | 30 |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 36 |
| Number of Programmable I/O | 256 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 2 |
| Voltage Supply - Internal | 1.65V~1.95V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 4 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |