XC9572XL-10VQ44C OverviewCurrently, there are 72 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 44-TQFP package containing it.There are 34 I/Os on the board.Terminations of devices are set to 44.QUAD is the terminal position of this electrical part.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TA in order to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The XC9500XL series FPGA is one of these types.In this chip, the 44 pins are programmed.The XC9572XL can be used to identify its related parts.For digital circuits, there are 1600 gates. These devices serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of 3.3V.For data storage, FLASH is adopted.A Surface Mount is mounted on this electronic component.There are 44 pins on it.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.100MHz is the maximum frequency.In order to form a fundamental building block, there are 4 logic elements or cells.
XC9572XL-10VQ44C Features44-TQFP package
34 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XC9572XL-10VQ44C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC9572XL-10VQ44C CPLDs applications.
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500XL |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC9572XL |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 34 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Gates | 1600 |
| Max Frequency | 100MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 72 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |