LC4128V-10TN144I OverviewCurrently, there are 128 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 144-LQFP package containing it.There are 96 I/Os on the board.Terminations of devices are set to 144.QUAD is the terminal position of this electrical part.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of -40°C~105°C TJ in order to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH® 4000V series FPGA is one of these types.In this chip, the 144 pins are programmed.If you use this device, you will also find YES.The LC4128 can be used to identify its related parts.Optimal efficiency requires a supply voltage of 3.3V.For data storage, EEPROM is adopted.A Surface Mount is mounted on this electronic component.There are 144 pins on it.There is a maximum supply voltage of 3.6V when the device is operating.Normally, it operates with a voltage of 3VV as its minimum supply voltage.In total, there are 8 logic elements/blocks.This can be achieved at a frequency of 125MHz.The input signals are detected by 4 dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 36 logic elements or cells.
LC4128V-10TN144I Features144-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
144 pin count
144 pins
LC4128V-10TN144I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4128V-10TN144I CPLDs applications.
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 1.319103g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000V |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 125MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LC4128 |
| Pin Count | 144 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 96 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 2.7 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 36 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 128 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 8 |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |