LC4256B-75T176I Overview 256 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a 176-LQFP package.The device is programmed with 128 I/O ports.It is programmed to terminate devices at 176.There is a QUAD terminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 2.5V volts.It is recommended that the chip be packaged by Tray.Ensure its reliability by operating at -40°C~105°C TJ.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the ispMACH® 4000B series contain this type of chip.With 176 pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YES is also available.You can find its related parts in the LC4256.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at 2.5V.It is recommended that data be stored in EEPROM.In this case, it is mounted by Surface Mount.The pins are 176.This device operates at a voltage of 2.7V when the maximum supply voltage is applied.With a minimal supply voltage of 2.3V, it operates.16 logic elements/blocks exist.Currently, there are 52 Programmable I/Os available.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 322MHz.The status of input signals is determined by 4 dedicated inputs.
LC4256B-75T176I Features176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
176 pin count
176 pins
LC4256B-75T176I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4256B-75T176I CPLDs applications.
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
Synchronous or asynchronous mode
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000B |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LC4256 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Operating Supply Current | 12.5mA |
| Number of I/O | 128 |
| Nominal Supply Current | 12.5mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Max Frequency | 322MHz |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 256 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 2.3V~2.7V |
| Delay Time tpd(1) Max | 7.5ns |
| Number of Logic Elements/Blocks | 16 |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 24mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |