LC4256C-75FTN256BC OverviewCurrently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 256-LBGA package containing it.There are 160 I/Os on the board.Terminations of devices are set to 256.BOTTOM is the terminal position of this electrical part.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~90°C TJ in order to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH® 4000C series FPGA is one of these types.In this chip, the 256 pins are programmed.If you use this device, you will also find YES.The LC4256 can be used to identify its related parts.Optimal efficiency requires a supply voltage of 1.8V.For data storage, EEPROM is adopted.A Surface Mount is mounted on this electronic component.There is a maximum supply voltage of 1.95V when the device is operating.Normally, it operates with a voltage of 1.65VV as its minimum supply voltage.This can be achieved at a frequency of 178.57MHz.The input signals are detected by 4 dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 16 logic elements or cells.
LC4256C-75FTN256BC Features256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
LC4256C-75FTN256BC ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4256C-75FTN256BC CPLDs applications.
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000C |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 178.57MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LC4256 |
| Pin Count | 256 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.95V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Number of I/O | 160 |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 256 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 1.65V~1.95V |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |