LC4256ZC-45TN100C OverviewThere are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the 100-LQFP package.It is programmed with 64 I/Os.There are 100 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.It is powered from a supply voltage of 1.8V.It is packaged in the way of Tray.It operates with the operating temperature of 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH® 4000Z series.It is equipped with 100 pin count.It is also characterized by YES.According to the LC4256, its related parts can be found.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.EEPROM is adopted for storing data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.It is designed with 100 pins.It operates with the maximal supply voltage of 1.9V.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.There are 16 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.The frequency that can be achieved is 277.78MHz.Its basic building block is composed of 540 logic blocks (LABs).There are 10 dedicated inputs used to detect the status of input signals.
LC4256ZC-45TN100C Features100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
540 logic blocks (LABs)
LC4256ZC-45TN100C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4256ZC-45TN100C CPLDs applications.
Power up sequencing
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 657.000198mg |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000Z |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 277.78MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LC4256 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 341μA |
| Number of I/O | 64 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Turn On Delay Time | 4.5 ns |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 540 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 256 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 10 |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 16 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |