XC95288-10BG352C Overview288 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 352-LBGA Exposed Pad, Metal package contains the item.This device has 192 I/O ports programmed into it.It is recommended to package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the XC9500 series.There are related parts in XC95288.In digital circuits, there are 6400 gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 5V.In this case, Surface Mount is used to mount the electronic component.This logic element/block contains 16 logic elements.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.A temperature below 70°C should be used as the operating temperature.The logic block consists of 16 l logic blocks (LABs).The fundamental building block consists of 8 logic elements/cells.
XC95288-10BG352C Features352-LBGA Exposed Pad, Metal package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
16 logic blocks (LABs)
XC95288-10BG352C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC95288-10BG352C CPLDs applications.
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 352-LBGA Exposed Pad, Metal |
| Supplier Device Package | 352-MBGA (35x35) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500 |
| Published | 1996 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Base Part Number | XC95288 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 192 |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Gates | 6400 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Macro Cells | 288 |
| Voltage Supply - Internal | 4.75V~5.25V |
| Delay Time tpd(1) Max | 10ns |
| Number of Logic Elements/Blocks | 16 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |