LC4512B-10FT256I OverviewThis network has 512macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 256-LBGA.As a result, it has 208 I/O ports programmed.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH® 4000B series.It has 256 pins programmed.Its related parts can be found in the [0].It is recommended that the supply voltage be kept at 2.5Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in EEPROM.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 256 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 2.7V.Despite its minimal supply voltage of 2.3V, it is capable of operating.The maximum frequency should not exceed 125MHz.A fundamental building block of logic consists of 32 logic elements/cells.
LC4512B-10FT256I Features256-LBGA package
208 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
256 pins
LC4512B-10FT256I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4512B-10FT256I CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000B |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | LC4512 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Number of I/O | 208 |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Number of Logic Elements/Cells | 32 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Number of Macro Cells | 512 |
| Voltage Supply - Internal | 2.3V~2.7V |
| Delay Time tpd(1) Max | 10ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |